SEPETİM
Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Sık Sorulan Sorular

1. Perakende satış mağazanız var mı?

Perakende satış mağazalarımız mevcut. İstanbul Avcılar Merkezde hâlihazırda 2 tane perakende satış mağazamız bulunmaktadır. Sabah 10.00 ile akşam 21.30 arasında hizmet vermekteyiz.

2. Firmanıza nasıl güvenebiliriz?

20 yılı aşkın tekstil sektöründeki tecrübemizi, 2012 yılında internet sektörüyle birleştirdik. Yasal firmayız ve faturalı gönderim sağlıyoruz. Ayrıca “şeffaf kargo” gönderimi yapıyoruz ve müşterilerimiz görmediği ürünü alma riski taşımıyor.

3. Sipariş ettiğimiz ürünler resimlerde gördüklerimizle birebir aynı mıdır?

Elbette. Birebir aynı ürünlerin gönderimini sağlıyoruz. Hatta bu konuda çekimlerimizi profesyonel kameralarla değil de, bilinçli olarak cep telefonlarıyla sağlıyoruz. Bu sayede hissedilecek en doğal görüntüyle müşterilerimize hitap ediyoruz.

4. “Kargo dâhil” fiyatlar sadece belli ürünler için mi geçerlidir?

Hayır. Sitemizdeki aktif her ürünün fiyatı “kargo dâhil” fiyattır.

5. Siparişim kaç günde tarafıma ulaşır?

Üzerinde “hızlı gönderi” ikonu taşıyan ürünlerimizi, İstanbul içi gönderimlerde “1-2 iş günü", İstanbul dışı gönderimlerde ise “2-3 iş günü" içerisinde müşterilerimizin dilediği adreslere ulaştırıyoruz.

6. Hangi kargo firmasıyla çalışıyorsunuz ve kapıda ödeme mümkün mü?

MNG Kargo anlaşmalı olduğumuz kargo firmasıdır. MNG kargo ile ayağınıza sunduğumuz hizmetle kapıda tek çekim yahut nakit ödeme ile ödeme yapabiliyorsunuz.

7Peki kapıda taksitle ödeme yok mu?

Maalesef,kapıda nakit veya kartla tek çekim yapabiliyorsunuz. 6 aya kadar vade farksız taksitli satışlar sadece “www.valeistbl.com” internet sitemizden yapacağınız alışverişlerdeki ödemelerde ayrıcalıklı bir seçenek olarak sunulmaktadır.

8Ürün değişimi mümkün mü?

Elbette. Ürün tarafınıza ulaştığı andan itibaren 7 gün değişim süreniz aktif olmaktadır. Bu süre zarfında ürünün tarafımıza çıkışının sağlanması gerekmektedir.

NOT : Kargodaki gecikmelerin müşteriyi sorumlu kılan bir yönü yoktur. 7 gün içerisinde kargoya teslim edilmiş olması yeterlidir.

9. Değişim durumunda kargo masraflarını biz mi ödüyoruz peki?

Evet, kargo masrafları tarafınıza aittir.